Що робити, аби очікуваний кандидат прийшов на співбесіду?



Кожен рекрутер стикався із ситуацією, коли претендент на посаду не приходить на співбесіду. Дуже прикро, якщо цікавий кандидат, резюме якого так сподобалося, досвід якого відповідає вимогам у вакансії, не з’являється у призначений час на співбесіду в офісі компанії. На жаль, таке несерйозне ставлення кандидатів трапляється дедалі частіше.

У чому ж причина, а головне — що у таких випадках робити?

Найчастіше кандидати пропускають співбесіди з наступних причин:
  • Забув. Якщо ви домовлялися за кілька днів, то до моменту співбесіди кандидат міг просто забути, що у нього запланована зустріч.
  • Погодився на вигіднішу пропозицію. Люди, які активно шукають роботу, регулярно ходять на співбесіди, іноді навіть по декілька разів на день. Тому, якщо ви домовилися про співбесіду заздалегідь, то є ймовірність, що кандидат встиг прийняти рішення про працевлаштування. Можливо, на радощах він забув про призначені співбесіди в інших компаніях.
  • Переплутав адресу, офіс, час. Не завжди у претендента під час телефонної розмови є можливість записати контактні дані і час зустрічі. Наприклад, він може перебувати на вулиці або у транспорті. Можливо, він не розчув правильно інформацію, і тепер не може знайти місце проведення співбесіди.
  • Передумав приходити. Часто буває така ситуація: кандидат домовився з рекрутером про зустріч, потім вирішив уточнити деталі вакансії або дізнатися більше про компанію, і знайшов інформацію, яка його не влаштовує. Наприклад, незручне розташування офісу, невідповідні умови роботи або погана репутація компанії. А зателефонувати або написати про скасування співбесіди кандидат не наважився або не вважав за потрібне;
  • Форс-мажорні обставини. Звичайно ж, не можна бути застрахованим від раптової хвороби, травми, а також інших причин, які могли перешкодити претендентові прийти і повідомити про будь-які зміни.

Що ж робити рекрутеру, якщо кандидати не доходять до співбесіди?

  • Нагадайте кандидату про зустріч. Якщо ви домовлялися завчасно, обов’язково зателефонуйте кандидату, щоб підтвердити співбесіду, або надішліть повідомлення із питанням, чи все в силі за кілька годин до співбесіди. Написати «я не зможу» простіше, ніж підняти слухавку і зателефонувати. А для вас це економія часу.
  • Не марнуйте час. Якщо претендент не прийшов вчасно, то краще рішення — зайнятися поточними справами, а не нервувати в очікуванні кандидата. Чи зможете ви надалі покластися на працівника, який не вважав за потрібне попередити вас про запізнення? Навряд чи.
  • Домовляючись про співбесіду, можна згадати, що на зустрічі буде присутній керівник відділу, директор або інший топ-менеджер. Цей факт додає значимості і змушує кандидатів відповідальніше поставитися до співбесіди.
  • Не забудьте зазначити у описі вакансії, що ваша компанія пропонує найкращі умови роботи серед конкурентів. Опишіть переваги, головна умова — правдивість цих переваг.
  • Пошукайте, що пишуть про вашу компанію в інтернеті. Найчастіше кандидат вирішує не йти на співбесіду після того, як прочитає відгуки про компанію на форумах і спеціалізованих сайтах.

Що ще може допомогти?

  • Призначайте співбесіду швидко і не затягуйте з узгодженням кандидатури, інакше хтось просто «захантить» доброго фахівця раніше.
  • Будьте гнучкими. Дозволяйте кандидатам переносити співбесіду, якщо вони просять про це заздалегідь.
  • Намагайтеся призначати співбесіди вранці — за статистикою, це найкращий час.
  • Максимально детально описуйте схему проїзду, чітко озвучте час та місце співбесіди.
  • Позначте тип співбесіди. Дайте зрозуміти, який це етап розгляду, хто буде присутнім та яка мета інтерв’ю.
Найголовніше — не варто впадати у відчай. Так, не всі претенденти до вас доходять, однак на це є раціональна причина. Якщо її з’ясувати, то запобігти цьому буде набагато легше. Наша експертна команда з успішним досвідом реалізації численних рекрутингових проєктів допоможе вам проаналізувати ситуацію та знайти оптимальні шляхи її вирішення. Не зволікайте! Звертайтесь до нас!