Що таке Hard та Soft skills та як провести інтерв’ю за компетенціями?


При прийомі на роботу деякі потенційні співробітники іноді прикрашають своє резюме. Вписують неіснуючий досвід, домальовують навички, якими володіють на початковому рівні. Ці махінації до хорошого не призводять – роботодавець згодом дізнається всю правду про вас. Проблема в тому, що заміна співробітника для компанії – складно та дорого. Нову людину треба навчати, їй знадобиться час на адаптацію. Продуктивність такого працівника зросте до оптимальних показників лише за тижні. Організація підбору коштує грошей, можна витратити до кількох заробітних плат, які покладаються на цю посаду. А все через недобросовісну людину з “трохи” зміненим резюме. Тому на співбесіді важливо “докопатися” до справжньої особи кандидата, зняти з нього маску. Інтерв’ю з компетенцій допоможе найняти справді хорошого працівника.

Що таке Hard та Soft skills?

Головні параметри для будь-якого потенційного співробітника – кількості потрібних навичок. Кожна професія потребує певного набору умінь, програмісти знають особливі мови, що дозволяють писати коди для програм, менеджери з продажу добре розуміють маркетинг, вміють доносити думки та продавати. Щоб все це набуло системності, розумні люди придумали розділити навички на два типи: Hard skills та Soft skills.

Hard skills

Hard skills у перекладі з англійської – професійні навички. Визначити їх легше: потрібно оглянути резюме, дізнатися про попередні місця роботи, прочитати рекомендації та інше – загалом провести біографічне інтерв’ю. Воно допоможе розгорнуто дізнатися, чим займався раніше кандидат, які завдання вирішував, тому:
  • Поставте професійні питання. Важлива частина перевірки на наявність потрібних професійних якостей – питання про удачі та невдачі. Нехай людина докладно опише ситуації, коли щось не виходило, причини, які вплинули на це.
  • Створіть кейсові завдання. Це типові завдання, з якими майбутній співробітник зіткнеться на роботі. Так ви оціните багато критеріїв співробітника: швидкість роботи, якість, витрати часу на окремі процеси, а також деякі Soft-компетенції.

Soft skills

У перекладі з англійської – “м’які або гнучкі навички”. Soft skills оцінити важче, хоча про них теж пишуть у резюме, такі навички можна “домалювати”. Цi навички доповнюють професійні, але вони не залежать від конкретної професії, точніше залежить їх кількість. Програмістові потрібно знати спеціальні мови, особливості роботи з кодом та нюанси, якщо коротко говорити про Hard skills цієї спеціальності. З іншого боку, креативність, стресостійкість та вміння працювати в командi – також важливі навички, вони називаються Soft skills. Гнучкі навички потрібні всім професіям. Менеджеру з продажу потрібно спілкуватися з клієнтами, домовлятися, вміти доносити свої думки, важливий рівень емпатії та мотивації. Людина з відмінними знаннями маркетингу, але без комунікативних навичок не буде ідеальним кандидатом. Компетенції в команді

Які компетенції soft skills слід оцінювати?

Є кілька важливих “м’яких якостей”, які скажуть про співробітника, незалежно від професії. Коротко перерахуємо деякі з них.
  • Емоційний тон. Показник оцінює настрій та психічне здоров’я кандидата. Людей із позитивним емоційним тоном важко зламати, вони не бояться перешкод та складнощів. Виявити якість можна поговоривши з людиною, дізнавшись про її стосунки з батьками, історію дитинства та iнше.
  • Рівень емпатії. Важливим є показник для маркетологів та інших, хто робить товари або послуги для людей або працює з людьми. Емпатія – співпереживання, розуміння клієнта, його потреб. У загальному сенсі емпатія допомагає зрозуміти цільову аудиторію, а співробітник із цією навичкою краще розбереться в проблемах клієнта – спрацює продуктивніше. Для виявлення компетенції наведіть приклади клієнтів, запитайте у кандидата про їхні потреби.
  • Здатність до саморозвитку. Постійно навчатися – головне у сучасному світі, де постійно змінюються інтереси та потреби. Співробітник має не тільки розуміти нове, а й навчається на старих помилках. Для перевірки дізнайтесь про додаткові курси кандидата у недавньому минулому чи майбутньому, запитайте про читання професійних книг.
  • Стресостійкість. Запитайте про напружені ситуації та шляхи виходу з них. Дайте тематичне завдання, виконати яке потрібно швидко.

Як відбувається інтерв’ю за компетенціями?

Є кілька методів щодо інтерв’ю за компетенціям, але принцип загальний: HR-менеджер становить список необхідних для роботи компетенцій, до них складається кілька прикладів. Менеджер говорить з кандидатом про потрібні якості, запитує, як би той вчинив у приблизній ситуації. Виділяються мотиви потенційного працівника, план дій. Важливі параметри – скрупульозність та прийняття рішень. Для виявлення першого запитайте про випадок у роботі, коли він схибив і це призвело до серйозних наслідків. Для виявлення другого дізнайтеся про ситуацію, коли у терміновому порядку працівникові потрібно було приймати швидке та термінове рішення. У процесі інтерв’ю дивіться на поведінку кандидата, а також детально розглядайте всі ситуації.