Як правильно відмовити кандидату під час співбесіди?


Компанії часто набирають персонал, однак із великої кількості претендентів на вакансію відбір проходять одиниці. А іншим приходиться відмовити. Наскільки важливий зворотній зв’язок, читайте дальше.

Чому важливо забезпечити зворотній зв’язок?

Рекрутер зобов’язаний відповісти кандидату навіть у випадку відмови. При відсутності відповіді претендент може вважати спеціаліста некультурним. Однак важливо знати, що іноді така позиція рекрутера залежить виключно від позиції роботодавця. Деякі компанії відповідають кандидатам за допомогою електронного листа, в якому пишуть причини відмови. Але більшість все-таки відмовчуються. Такою поведінкою фірми можуть нашкодити лише собі, а саме:
  • претендент, який не отримав офіційної відповіді від компанії, може надалі вести себе агресивно. Наприклад, він може залишити в інтернеті негативні відгуки про компанію. Це негативно впливає на роботодавця, його репутацію;
  • серед тих кандидатів, які не змогли пройти відбір, можуть бути досить кваліфікаційні кадри. І не варто виключати їх можливість роботи в компанії в майбутньому. Варто підтримувати з ними зв’язок, це допоможе швидко закрити інші вакансії при необхідності. Деяким кандидатам достатньо набратись досвіду і він зможе претендувати на іншу вакансію;
  • в випадку м’якої відмови кандидат залишається лояльним до компанії і її керівництва. І є великі шанси, що він залишить хороші відгуки про них. Наприклад, якщо кандидат хотів працювати у кондитерській фабриці, але його не взяли, однак гарно і ввічливо відмовили, в цієї людини залишаться позитивні враження від компанії. Надалі він може зацікавитись продукцією цієї фабрики і почати її купувати. Це шанс знайти потенційних клієнтів.

Способи відмовити кандидату

Рекрутери шукають для замовників кваліфікованих спеціалістів. В цій роботі часто доводиться відмовляти кандидатам. Це неприємно, однак необхідно. В іншому випадку така поведінка може негативно відобразитись на компанії і її рейтингу. Відмовити претенденту можна декількома способами:
  • Дзвінок по телефону. Він може бути важким в емоційному плані, іноді займає багато часу.
  • Лист на електронну пошту або смс. Цей варіант вважається швидким і легким. Він не передбачає емоційних затрат енергії.
  • Відмова під час інтерв’ю. Інколи відразу зрозуміло, що кандидат не підходить на конкретну посаду. Тут важливо уже під час співбесіди пояснити, чому саме він не підходить, по яких критеріях.
  • Зворотній зв’язок. Рекрутер може запропонувати кандидату самостійно передзвонити якогось конкретного числа. Цей спосіб підійде, якщо в компанії є досить великий потік кандидатів.
  • Час-X. Можна повідомити претенденту, що потрібен якийсь час на роздуми на рахунок його кандидатури. Наприклад, декілька днів. Якщо компанія приймає претендента, тоді йому передзвонять до кінця цього тижня.

Відмова кандидату

Як не варто відмовляти кандидату?

При відмові кандидату важливо обдумувати кожне слово. Є деякі правила, що не можна робити під час відмови:
  • Не обговорювати особисті якості людини. Рекрутер завжди повинен оцінювати претендента на посаду по його професійних якостях, досвіду. Якщо кандидат зовсім не подобається спеціалісту, цього демонструвати не потрібно.
  • Не спалювати повністю мости. Є велика ймовірність, що цей самий кандидат в майбутньому пригодиться вам і вашій компанії. Адже можуть з’являтись інші вакансії.
  • Не забувати вказати причину, чому людині відмовили. Це обов’язково. Кандидати хочуть знати, чому їх не прийняли в штат, щоб виправитись під час іншої співбесіди.
  • Не вибачатись занадто сильно. Рекрутеру не рекомендують формулювати складні пояснення, вибачення. Слів повинно бути мінімум. Чим їх більше, тим більший ризик неправильного розуміння зі сторони претендента.
  • Не кидати трубку телефону. Незалежно від того, як себе під час розмови веде кандидат, представники фірми повинні залишатись завжди ввічливими. Не потрібно переходити на особистості, це може спровокувати негативні наслідки.

Як відмовити кандидату ввічливо?

Жодній стороні не потрібні проблеми, тому важливо продумати відмову. Найперше визначають, як саме повідомити про відмову – за допомогою листа чи дзвінка. Електронний лист буде найкращим варіантом, оскільки зекономить час, не буде відволікати людину і не спровокує потік лишніх запитань. При отриманні зворотного листа від кандидата рекрутер буде мати достатньо часу для створення коректної відповіді. Також варто дотримуватись деяких порад і відмовляти в такій послідовності:
  • Звернутись особисто до кандидата. Це забезпечить відчуття, що цей лист був надісланий виключно цій людині.
  • Подякувати кандидату, при цьому повинен бути досить холодний тон спілкування. Наприклад, “Ми вдячні, що вибрали саме нашу компанію”.
  • Ввічливо описати причину відмови, однак не говорити про недоліки кандидата. Найкраще підходять такі формулювання: “Ми взяли на цю посаду кандидата з більшим досвідом”, “Ми взяли на роботу людину, у якої є профільна освіта”.
  • Відмовляючи, варто підбадьорити кандидата. Особливо актуально це для тих, хто лише починає свою кар’єру. Рекрутер може сказати, що він позитивно вражений досвідом, професійними навичками претендента. Важливо, щоб людина відчула свою цінність для цієї компанії.
  • Спитати кандидата, чи можна зберегти в кадровому резерві фірми його контакти. В компаніях часто з’являються інші вакансії. Вони можуть підходити кандидату, тому в даному випадку виграють обидві сторони.
  • Вказати на те, що інші відділи компанії можуть зацікавитись цією кандидатурою. Тому можна запитати людину, чи можна передати її дані знайомим, іншим роботодавцям.
  • Залишити підпис з контактами. Важливо залишатись не роботом, який розсилає відмови. Потрібно залишатись людиною в будь-якому випадку.
Завжди використовуйте тон, який викликає довіру зі сторони кандидата. Можна гарно підвести людину до того, що дана вакансія не підходить їй. Наприклад, у випадку зі студентом можна сказати про відсутність можливості одночасно працювати і вчитись. Така позиція продемонструє, що спеціаліст уважний до кандидата.