Креативні питання і відповіді на співбесіді


В ході співбесіди рекрутер і кандидат мають ставити один одному правильні питання. Це дозволить розкрити вимоги до посади для однієї сторони і кваліфікацію фахівця для іншої. HR зазвичай знає, які задавати питання на співбесіді кандидату, а от шукачі роботи можуть соромитися, або через хвилювання забути про важливі для певної посади речі. Аби навчитися отримувати корисний досвід від зустрічі фахівця з рекрутером, пропонуємо декілька корисних порад для обох сторін.

Як правильно підготуватись до співбесіди?

Підготовка кандидата до співбесіди на будь-яку посаду починається з формування списку питань, які варто обговорити: робочий графік, зарплата, кар’єрний ріст, загальний розвиток спеціаліста, розподілення навантаження в команді, якщо вакансія це передбачає. Також важливо сформулювати для себе цінності, які є пріоритетними, бо саме розбіжність у цих моментах найчастіше призводить до подальших конфліктів. Обов’язково перед співбесідою з роботодавцем треба проаналізувати вимоги до кандидата у вакансії, резюме та, якщо було надане, тестове завдання чи опитування, зрозуміти який досвід варто озвучити рекрутеру. Це інформація від якої можна відштовхнутися на початку розмови. Якщо є можливість, перед співбесідою бажано знайти додаткову інформацію про посаду, компанію, або роботодавця та виписати для себе важливі питання. Перетворювати пошук інформації на дослідницьку діяльність не треба, достатньо загальних даних. Також кандидату варто почитати найпоширеніші питання та відповіді на співбесіді, які допоможуть підготуватися до нетипових сценаріїв.

Які запитання задають кандидату на співбесіді?

Основні питання на співбесіді до кандидата розділяють на декілька груп:
  • Професійні. Це основні питання, які ставлять для перевірки навичок кандидата, його досвіду роботи, рівня освіти та вектору розвитку на посаді.
  • Організаційні. Моменти щодо заключення договору, дати початку роботи, потреби облаштування робочого місця, допомоги з релокацією.
  • Особисті. Питання щодо сімейного стану, хобі, які можуть пересікатися з робочим процесом, або стати заохоченням.
  • Мотиваційні (поведінкові). Питання, які допомагають визначити психотип кандидата, його поведінку в колективі та цінності.
Також на співбесіді можуть задавати й нетипові питання, які дозволяють проявити креативність та логіку, що важливо для деяких посад.

«Розкажіть про себе все»

Пропозиція від HR-а кандидату розказати про себе  – перше, що чують на співбесіді. Це питання з групи професійних, тому відповідь має торкатися досвіду роботи, успішних кейсів, освіти чи стажування. Послідовність така сама як в резюме – від теперішнього часу до минулого. Відповідь на це питання в ході співбесіди має бути більш розгорнута, ніж в резюме, з цільовими прикладами, висновками, результатами про ефективність виконаних задач та їх практичну користь для роботодавця. Неправильно починати відповідь з життєвого шляху, сімейного стану та захоплень – це створить враження, що професійних якостей в кандидата не існує або він невідповідальна людина. На співбесіді також не треба скаржитися на життя або попередніх роботодавців та керівників. Розповідь про себе на співбесіді

Базові питання від HR

Типові питання на співбесіді, які задають рекрутери кандидату, стосуються посади, рівня зарплати, навичок, робочого графіку і т.д. Їх можуть задавати декілька разів: на попередніх інтерв’ю, після виконання ТЗ, та при зустрічі з безпосереднім керівником. Типові питання, які задають на співбесіді:
  • Яку зарплату ви бажаєте отримувати?
  • Причини звільнення від попереднього роботодавця?
  • Які відносини були з колишнім керівником?
  • Чи ви готові до переїзду?
  • Які були обов’язки на попередній посаді?
  • Як дізнались про вакансію?
  • Чому вам підходить ця позиція?
  • Як вам краще працювати: в команді чи самостійно?
  • Розкажіть про сильні та слабкі сторони?
  • Чому ми повинні взяти саме вас? (*це питання доречне на співбесіді лише коли кандидат сам надіслав резюме)
  • Як ви бачите свій розвиток у компанії, який кар’єрний ріст очікуєте?
  • Чому ви обрали нашу компанію як роботодавця?
  • Що для вас ідеальний роботодавець?
  • Назвіть свої недоліки та переваги?
  • Якими словами ви можете себе описати?

Про сильні і слабкі сторони

Питання щодо переваг та недоліків на співбесіді роботодавці можуть задавати в різних форматах. Воно націлене на виявлення критичної оцінки кандидата самим собою з професійної та організаційної позиції. Якщо майбутній керівник задає таке питання на співбесіді, відповідь має бути збалансованою, намагайтеся щоб кожен недолік закривався превагами  — це може бути корисна навичка. Наприклад:
  • Здатність швидко навчатись як перевага, але необхідність підтягнути деякі скіли як недолік.
  • Вміння багато та ефективно працювати, але потреба після цього у відпустці.
Неправильно казати що:
  • Немає недоліків.
  • Переваги вже вказані в резюме.
  • Жартувати, якщо ви не влаштовуєтесь на Stend Up коміка.
Якщо кандидат нервується на співбесіді, можна прямо про це сказати. Це не є недоліком, а навпаки дозволить зняти напругу, продемонструє зацікавленість в отриманні посади та відповідальний підхід.

Про хобі та захоплення

Питання про хобі на співбесіді має бути задане без нав’язливого допиту. Якщо не планується, що кандидат буде публічним представником компанії, можна не відповідати. Але наявність захоплень розкриває мотивацію, особисті та психологічні якості. Тому тим, хто бажає залишити свої захоплення без розголошення, на співбесіді краще сказати щось загальне: книжки, спорт. HR може додатково запитати чому саме було обране те чи інше хобі, а також чи є плани розвиватися саме в цьому напрямку професіонально. Відповідати на це питання під час співбесіди треба стисло. Деталі можуть бути корисними лише за умови, що хобі пов’язано з професійною діяльністю та вакансією. Не треба показувати HR-у фото своєї колекції гумових качок, або ділитися враженнями від місії в Call of Duty.

Питання про колишню роботу

Зміна роботи завжди пов’язана з певними причинами. Ця інформація дає роботодавцю розуміння чого очікувати від кандидата та як можна запобігти повторенню ситуації.  Ось короткий список, які питання можуть задавати на співбесіді стосовно попереднього досвіду:
  • Звільнився кандидат за власним бажанням чи його було звільнено?
  • Що стало головною причиною звільнення?
  • Які підстави думати, що нова робота вирішить проблему, яка стала причиною звільнення?
  • Які переваги та недоліки були на попередній роботі?
  • Чим займався кандидат на той час, коли не був працевлаштованим?
  • Чому прийнято рішення змінити напрямок? (*якщо досвід не збігається з вакансією)
  • Чи було зроблено щось аби втриматися на посаді?
Пояснюючи причини звільнення на співбесіді треба уникати:
  • негативних емоцій щодо колишніх співробітників, менеджерів та загалом організації;
  • обговорення робочих процесів, які можуть бути комерційною таємницею;
  • позиціонування себе як недооціненого фахівця.
Причина має бути зрозумілою та обґрунтованою, наприклад:
  • Це був тимчасовий проект, що було погоджено з роботодавцем.
  • Є бажання реалізуватись саме в тій сфері, в якій працює компанія.

Зміна роботи

Найбільше досягнення

Питання про найбільше досягнення дає можливість в ході співбесіди зрозуміти як саме позиціонує себе кандидат і що вважає важливим. У відповіді треба продемонструвати не власне задоволення собою від роботи, а насамперед користь для компанії-роботодавця, особливо якщо обговорюється вакансія керівника. Зустрічне питання роботодавцю на співбесіді щодо досягнень компанії краще не задавати. Дочекайтесь коли HR сам заговорить на цю тему.

Найбільша помилка

Відповісти на питання стосовно помилок на співбесіді особливо важко, але це продемонструє здатність кандидата приймати правильні рішення, навіть якщо вони не співпадають з його  думкою. Неправильно відповідати роботодавцю, що помилок не було, або вони були через колег чи керівника, наприклад через невірно поставлене технічне завдання. Правильно продемонструвати досвід, отриманий в ситуації, або додати, що це підштовхнуло вас до більш глибокого вивчення напрямку. Стрес — є невід’ємною частиною життя, тому питання на співбесіді такого характеру націлені на попередження конфліктних ситуацій з майбутнім колективом, та розуміння як саме кандидат буде їх вирішувати. Чи будуть це переговори, замовчування проблеми, чи агресія. У відповіді можна навести кращий приклад, коли вдалося уникнути конфлікту, та як була вирішена проблема. Можна додати, що ви цікавитесь відповідною літературою, та випробуєте ці навички в професійній діяльності. Але в такому випадку будьте готові до відповіді на питання, які саме матеріали по цьому ви читаєте.

Звідки дізнались про вакансію і що знаєте про компанію?

Як ви знайшли вакансію та що знаєте про компанію — питання для статистики, яку збирають рекрутери на співбесіді. Але воно також демонструє вашу уважність до майбутнього роботодавця, те наскільки ви зацікавлені в ньому та чи не звільнитесь через деякий час, надавши перевагу комусь іншому. Неправильною буде казати на співбесіді, що ви не цікавились, а просто побачили привабливу зарплату. Трохи компліментів компанії не стануть зайвими, підкресліть, що ви чули про бренд або запуск стартапу, наприклад, від професійного ком’юніті.

Чому нам підходите саме ви?

Якщо кандидат самостійно подав запит на вакансію, роботодавець може запитати чому він вважає себе корисним компанії. Це питання важливо обдумати під час підготовки до співбесіди. Моніторинг діяльності організації дозволить виявити слабкі сторони, які можна озвучити та запропонувати рішення щодо виправлення ситуації з вашою допомогою. Не можна відповідати на кшталт «Візьміть на роботу і побачите» або жартувати, це може призвести до невдалої співбесіди.

Ким ви себе бачите через 1-5-10 років?

Передбачити що буде через рік, а тим паче через п’ять чи десять років неможливо. Але наявність плану власного розвитку є перевагою для кандидата. Якщо розмова про співбесіду, то тут доцільно відповісти саме про професійний ріст. Так, якщо ви Middle фахівець, правильно сказати що ваша ціль стати Senior. Неправильно відповідати на співбесіді, що не знаєте майбутнього, або жартувати, що займете місце засновника компанії.

Фінансові очікування

Страхи завищити чи занизити вартість себе як спеціаліста на співбесіді охоплюють кожного кандидата. Тут буде доцільною попередня підготовка. Щонайменше перед співбесідою кандидату треба передивитися відповідні вакансії та зарплату. Також визначити мінімум на який згоден піти, та навіть озвучити цей мінімум. Фінансові очікування

Нестандартні і каверзні питання

Іноді на співбесіді задають питання, які націлені на те аби поставити кандидата в незручну ситуацію і подивитись на його реакцію — це можливість показати ерудицію та почуття гумору. Такі питання можуть звучати по-різному або навіть безглуздо:
  • Скільки кульок вміститься в автобус?
  • Що ви будете робити, опинившись на безлюдному острові?
  • Якщо б у вас було багато грошей, щоб ви робили?
  • Опишіть себе одним словом.
  • Якби ви могли обирати ким бути, хто б це був?
  • Чи могли б ви поступитися моральними принципами?
  • Якщо в офісі станеться пожежа, що ви будете робити?
  • Як нестандартно застосувати олівець?
  • Вважаєте ви пройшли співбесіду?
Креативні питання на співбесіді на роботу не мають єдиної правильної відповіді. Але не варто занадто намагатися здивувати HR, бо це може виглядати недоречним. Шанси на отримання посади значно впадуть, якщо описати себе вигаданим чи нецензурним словом.

Як точно не потрібно відповідати на співбесіді

Питання і відповіді на співбесіді мають мету показати не лише досвід та кваліфікацію, а відношення до роботи і роботодавця. Є перелік відповідей, які під час співбесіди здатні знецінити будь-які професійні скіли кандидата. Наприклад:
  • Я розглядаю цю вакансію як варіант, поки не знайду щось краще.
  • Я вийду на роботу, навіть якщо захворію.
  • Я не хочу працювати, але мене заставляють ходити на співбесіди батьки.
  • На колишній роботі всі некомпетентні, тому довелося звільнятися.
  • Якщо мені щось не сподобається, я одразу звільнюся.
  • Я працював/ла на ваших конкурентів і зможу розказати геть усе.
  • Заради грошей я буду робити будь-що.
  • В мене немає питань.
Також дуже недоречні на співбесіді з роботодавцем: вульгарні жарти, скарги на здоров’я, подробиці особистого життя, дискримінаційні вислови, обговорення політики, плітки. Не треба порушувати особистого простору рекрутера, переходити одразу на «ти» чи фліртувати. Зустрічні питання до роботодавця на співбесіді бажано задавати в кінці розмови.

Про що кандидату вартує запитати у HR?

Запитання до рекрутера на співбесіді не лише дозволять дізнатись більше про вакансію чи колектив. Вони можуть підкреслити професійний підхід. Тому на співбесіді вартує спитати перш за все наступні речі:
  • Умови праці, робоче обладнання та доступні ресурси.
  • Коли і як видається зарплата.
  • Можливість росту за результатами.
  • Скільки людей в команді і який в них професійний рівень.
  • Цінності компанії.
Не варто питати про можливість змістити свого керівника, особисті стосунки з співробітниками, озвучувати обов’язкові бонуси та привілеї, які хочеться отримувати як плюс до зарплати. Кандидат і HR

Про що кандидату вартує запитати у потенційного керівника?

Останній етап розглядання кандидата на певну вакансію – співбесіда з безпосереднім керівником. В нього варто запитати про робочі процеси:
  • Які цілі для нового співробітника та команди?
  • Чи є KPI та як вони вираховуються?
  • Чи є штрафи та за що їх нараховують?
  • Який дресс-код в компанії?
  • Чи є посадові інструкції?
  • Чи багато людей пройшло співбесіду на цю вакансію?
  • Які можливості щодо росту?
  • Чи вимагається робота в режимі overtime, з чим це пов’язано, як компенсується?
  • Як подається звітність від співробітників?
  • Вакансія на заміну працівника чи просто розширення штату?
  • Чому звільнився попередній працівник і скільки часу він був у команді?
  • Чи є в штаті фахівець на заміну під час відпустки/лікарняного?
Важливо пам’ятати, що цікаві питання на співбесіді до роботодавця дають можливість виділитися серед кандидатів.

Підсумки

Готуючись до співбесіди з роботодавцем треба розуміти, що вас, як правило, вже оцінили за резюме чи тестовим завданням. Тому варто зберігати спокій та говорити з рекрутером просто, але дотримуючись професійних рамок. За умови правильної підготовки до співбесіди все неодмінно вийде і ви отримаєте омріяну роботу.