Як правильно підготувати резюме: поради рекрутера


Резюме перед прийомом на роботу повинен скласти кожен претендент. Виходячи із зазначених у ньому даних роботодавець обирає найпридатнішого кандидата. Якщо ви були обрані, вас запросять на співбесіду – але не факт, якщо за вашим номером зателефонували роботодавці, вас точно приймуть. Як правильно підготувати резюме, щоб вас взяли на обрану посаду? Професійний рекрутер дасть кілька порад, як досягти успіху.

Правильно сформулювати назву вакансії

Перше, що потрібно врахувати при складанні резюме – це правильна назва бажаної вакансії. Деякі претенденти не знають, як називається ця посада і що входитиме в обов’язки, якщо людину туди приймають. Тому, наприклад, можна побачити кандидатів, які бажають стати системними адміністраторами або на іншу IT-професію, але вакансію називають “програміст”. При тому, що розробляти програми вони не збираються. Декілька посад теж не треба вказувати. Особливо, якщо вони дуже відрізняються одна від одної. Якщо ви однаково добре володієте декількома професіями, складіть окреме резюме для кожної з них.

Не пишіть занадто просторо

Не варто вказувати у тексті багато зайвих деталей. Тим більше утримайтеся від жартів та двозначних виразів. Ставтеся до резюме як до серйозного документа, від якості та правильності складання якого залежить ваше майбутнє. Завжди вказуйте лише факти: які навички у вас є, яка освіта, чи є досвід у цій або схожих професіях. Іноді можна прикріпити портфоліо, щоб роботодавець мав уявлення про те, як ви виконуєте свою роботу. Але не слід додавати туди десятки проектів. Достатньо додати один або два. Але й надто коротко не варто писати. Якщо у вас є невизначеність, роботодавець не може зрозуміти, чим ви будете йому корисні, або ви обіцяєте все розповісти на співбесіді – швидше за все, ця співбесіда не відбудеться. Підготовка резюме

Не вказуйте особисту інформацію

Особливо уважно ставтеся до особистої інформації, яку знати в компанії не обов’язково. Не можна викладати фотографії або копію паспорта, його номер, адресу до номера будинку та квартири. Посилання на сторінки у соціальних мережах теж не завжди доречні. Виняток – якщо сторінка є робочою, тобто на ній вказано лише професійну інформацію. Загалом у резюме має бути лише інформація, що стосується майбутнього місця роботи.

Але фотографію все ж потрібно додати

Це стосується не всіх резюме, але деякі компанії вимагають, щоб кандидати додавали фото. На ньому повинні бути тільки ви, а обличчя має бути добре видно. Так представники компанії переконаються, що на співбесіду прийдете справді ви, а не інша людина.

Вкажіть потрібну вам заробітну плату

Щоб знайти роботу, треба розуміти, якої зарплати ви чекаєте. Вкажіть максимальне та мінімальне значення. Найкраще використовувати круглі цифри. Роботодавець зрозуміє, якщо ви вкажете значення від 10 до 20 тисяч гривень, але якщо у вас буде вказана цифра на кшталт 14550, це здасться дивним.
Поцікавтеся середніми рівнями доходу у вашій галузі. Якщо у вас немає досвіду, можете вказати зарплату трохи нижче за середню. Або, навпаки, маєте великий досвід та можете підтвердити його виконаними проектами? Тоді можна вказати бажаний розмір зарплати трохи більше. Але не потрібно просити дуже багато: не всі компанії готові стільки платити, і, якщо знайдеться фахівець вашого рівня, готовий працювати за менші гроші, перевагу віддадуть йому, а не вам. 
Складання резюме – серйозна робота, до якої варто поставитися відповідно. Існують зразки, за якими складається цей документ. Часто претендент просто вказує “все, що вміє” – це не приваблює перспективні компанії, і вони віддають перевагу іншому кандидату, який склав документ грамотно і врахував конкретні вимоги. Не треба й писати за шаблоном: до кожного роботодавця потрібен свій підхід. Якщо все зазначено правильно і немає зайвих деталей, зате є ключова інформація про вашу професійну цінність – резюме виявиться корисним, і на нього будуть відгукуватися роботодавці.